2014-09-16 15:46:26

16.09. 2014. Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

Sunce je neophodno za život na Zemlji ali je njegovo UV zračenje štetno za sav živi svijet.

Ozonski omotač je tanak i nevidljiv sloj koji poput suncobrana natkriva Zemlju i štiti nas od štetnog UV zračenja. Tvari koje oštećuju ozonski omotač isključivo su proizvod ljudske aktivnosti.

Još 1987. godine mnoge zemlje su potpisale međunarodni sporazum  Montrealski protokol. Danas taj sporazum potpisuje 150 zemalja među kojima je i Hrvatska. Tim sporazumom su određene mjere i rokovi za smanjenje i konačno ukidanje potrošnje tvari koje oštećuju ozonski omotač. Hrvatska je 2006. godine zabranila uvoz svih proizvoda koji sadrže spojeve štetne za ozonski omotač.

Što svatko od nas može učiniti za spas ozonskog omotača?

Što je ozon?

Ozon je molekula iz obitelji kisika. Molekula kisika ima dva atoma kisika (O2), a molekula ozona ima 3 atoma kisika (O3).

Što je ozonski omotač ?

Ozonski omotač je tanak i nevidljiv sloj koji poput suncobrana natkriva Zemlju i štiti nas od štetnog UV zračenja. U njemu su molekule ozona međusobno povezane u zaštitnu mrežu.

Ozonski omotač nalazi se visoko na nebu, od 10 do 50 km visine, u dijelu atmosfere koji nazivamo stratosferom.

Ozonski sloj je vrlo osjetljiv i njegova ukupna količina je neznatna. Od  milijun molekula zraka, manje od 10 molekula su molekule ozona. To nam pokazuje koliko je ozon  dragocjen!

Što oštećuje ozonski omotač?

Ozonski omotač se prirodno stalno izgrađuje i razgrađuje  u stratosferi uz pomoć sunčevog zračenja.

Tvari koje ugrožavaju ozonski omotač isključivo su posljedica industrijalizacije: freoni koji su potisni plinovi u sredstvima za odmašćivanje, insekticidima, dezodoransima, hladnjacima, klima uređajima; haloni  u aparatima za gašenje požara i drugi klorofluorougljici (CFC).

 Kada se ti spojevi ispuste u atmosferu,  lagano  se podižu uvis zato što su lakši od zraka i  razlažu ozonski omotač. Jedna molekula klora može provesti više od sto godina u atmosferi uništavajući ozon!

Koje su posljedice uništavanja ozonskog omotača?

Kada je ozonski sloj tanji nego što bi prirodno trebao biti,  štetno UV zračenje lakše prodire do Zemlje i utječe na život na njoj.

Najugroženiji su sisavci kod kojih pojačano izlaganje UV zračenju izaziva opekline, a dugotrajno i rak kože. Većinu životinja krzno štiti od prekomjernog izlaganja štetnim zrakama, ali svejedno može naštetiti njihovim šapama i njuškama. Posebno su osjetljivi  i planktonski organizmi kojima se hrane druge životnje. Biljni plankton je glavni proizvođač kisika.

Što možemo učiniti?

1. Kupovati proizvode na čijoj je etiketi označeno da ne sadrže tvari koje oštećuju ozonski omotač!

2. Stare klima uređaje ili hladnjake prijaviti tvrtkama koje se bave zbrinjavanjem opasnog otpada!

3. Širiti znanje o važnosti ozonskog omotača za život na Zemlji!

4. Zaštititi se od štetnog UV zračenja koristeći zaštitne kreme, sunčane naočale, šešire i kape  i izbjegavajući boravak na Suncu od 11 do 16 h!

5. Vožnju osobnim automobilima svesti na minimum!


Osnovna škola Stjepana Basaričeka Ivanić Grad